Anielek - Przedszkole Niepublicznie

Program Zielonego przedszkola 06-10.06.2011

PROGRAM WYJAZDU NA „ZIELONE PRZEDSZKOLE”

6 - 10. 06. 2011 r. KOSZARAWA BYSTRA

 

I dzień – poniedziałek 6.06 (Otwock- Zator-Wadowice-Koszarawa)

5.15 – zbiórka pod przedszkolem

5.30 - wyjazd z Otwocka spod przedszkola

11.30 - przyjazd do Zatoru – Parku Ruchomych Dinozaurów www.dinozatorland.pl

12.30 – Zwiedzanie Parku Ruchomych Dinozaurów razem z przewodnikiem

13.30 – zajęcia edukacyjno – plastyczne o dinozaurach

14.30 – kino 3 D o życiu dinozaurów

15.15 – obiad

17.00 -18.30 – Wadowice zwiedzanie Bazyliki i Domu Papieskiego

19.30 - przyjazd do Koszarawy (kolacja, rozpakowanie)

ok.21.00 - przygotowanie do snu, czytanie bajek na dobranoc

 

II dzień – wtorek 7.06 – (pobyt w Koszarawie) www.mk.turystyka.pl

7.00 – pobudka przy dźwiękach skocznej muzyki, toaleta poranna, gimnastyka na świeżym powietrzu, modlitwa o dobre przeżycie dnia,
8.00 – śniadanie

9.00 – Zajęcia „Warsztaty tańców góralskich” część 1 (45’) - celem zajęć jest poznanie i nauka tańców ludowych z regionu Beskidu Żywieckiego. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy, nawet Ci, którzy nigdy nie tańczyli.

10.00 – Zajęcia plastyczne „Malowanie ptaków żywieckich – Klepoki” (1,5 h) - dzieci poznają technikę malowania drewnianych ptaków - typowych dla tego regionu (słynie on z wyrobu drewnianych zabawek). Każdy ptaszek jest po wykonaniu polakierowany i dzieci zabierają go jako miłą pamiątkę z zielonego przedszkola.

12.00 – Zajęcia „Taniec ze wstążką” (1,5 h) - celem zajęć jest zapoznanie z techniką tańca ze wstążką. W wyniku zajęć powstaje układ przestrzenno - ruchowy, który można wykorzystać jako atrakcyjny element taneczny podczas zajęć i zabaw.

13.45 – obiad

14.30 - czytanie, rysowanie, tworzenie dziennika podróżnika
15.00 – Wycieczka „DO KAPLICZKI POD LACHÓW GRONIEM” - wycieczka trapersko-przyrodnicza dla najmłodszych. Trasa bardzo łatwa. Przejście doliną suchego potoku. Panorama Pilska i Romanki. Kapliczka z "cudowną wodą". Gry i zabawy przyrodniczo-turystyczne. W trakcie zajęć poznamy podstawy bezpiecznej turystyki górskiej, jak się ubierać idąc w góry, co piszczy w trawie?, trochę zabaw oraz roślinność gór.

18.00 – kolacja
18.45 – wieczorne spacery po okolicy
20.00 – modlitwa na zakończenie dnia, toaleta wieczorna
21.00 – przygotowanie do snu, czytanie bajek na dobranoc

 
III dzień – środa 8.06 – (pobyt w Koszarawie)

7.00 – pobudka przy dźwiękach skocznej muzyki, toaleta poranna, gimnastyka na świeżym powietrzu, modlitwa o dobre przeżycie dnia,
8.00 – śniadanie
9.00 – Zajęcia „Warsztaty tańców góralskich” część 2 (45’) - celem zajęć jest poznanie i nauka tańców ludowych z regionu Beskidu Żywieckiego. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy, nawet Ci, którzy nigdy nie tańczyli.

10.30 - Wycieczka „BESKIDEK” - wycieczka trapersko-przyrodnicza. Trasa łatwa, piękne widoki na Babią Górę, Mędralową. Dodatkowo przypominamy sobie jak posługiwać się mapą i kompasem. Omówimy przygotowanie do wycieczek górskich, co trzeba zabrać ze sobą, jak się pakować, co ubierać, jakie niebezpieczeństwa grożą nam w górach i jak ich unikać, jaka jest przyroda wokół nas, będziemy rozczytywać panoramę gór, wykonywać zadania przyrodnicze, omawiać oznakowanie szlaków turystycznych.

15.00 – obiad
16.00 – czytanie, rysowanie, tworzenie dziennika podróżnika, odpoczynek w pokojach lub w ogrodzie
16.30 – Warsztaty „Dziedzictwo kulturowe” (2 h) - celem zajęć jest zapoznanie dzieci z wartościami, jakie daje nam kultura górali żywieckich. W trakcie zajęć poznamy tradycje świąteczne, legendy, elementy gwary, instrumenty, tańce i przyśpiewki oraz stroje góralskie. Dzieci otrzymują karty pracy, które utrwalają poznane wiadomości. Będzie możliwość ubrania stroju góralskiego i zrobienia sobie w nim zdjęcia.

18.45 – kolacja – Ognisko - W trakcie trwania ogniska  bawimy się w różne gry integrujące grupę oraz poznajemy wesołe piosenki turystyczno - ogniskowe. Każdy uczestnik otrzymuje śpiewniczek, który będzie miłą pamiątką z wycieczki.

20.00 – modlitwa na zakończenie dnia, toaleta wieczorna
21.00 – przygotowanie do snu, czytanie bajek na dobranoc

 

IV dzień- czwartek 9.06 – (pobyt w Koszarawie)

7.00 – pobudka przy dźwiękach skocznej muzyki, toaleta poranna, gimnastyka na świeżym powietrzu, modlitwa o dobre przeżycie dnia,
8.00 – śniadanie
9.00 – zajęcia zorganizowane z całą grupą - spacery po okolicy (tartak, leśniczy, parafia o. Franciszkanów, potok) - wycieczka – wywiad. Poznajemy historię miejscowości i ich mieszkańców słuchamy opowiadań i próbujemy je tłumaczyć, poznajemy codzienne życie górali
13.00 – obiad
13.45 – czytanie, rysowanie, tworzenie dziennika podróżnika
14.00 – odpoczynek w pokojach lub w ogrodzie
14.30 – Zajęcia „Węzły, supełki i węzełki” (1 h 30’) - celem zajęć jest zaznajomienie dzieci z techniką wiązania podstawowych węzłów, które można używać przy każdej okazji. Zajęcia zachęcają także, do zdobywania wiedzy i umiejętności pracy z linami i węzłami; stwarzają także świetną sposobność do współpracy w grupie i integrują zespół. Oprócz poznanych technik wiązania węzłów dzieci będą musiały wykazać się także współpracą, pomocą i sprawnością, a także pomysłowością i wyobraźnią. Zabawy i sztuczki z węzłami.

16.00 – podwieczorek
16.30 – Gra terenowa z fabułą „Narnia” (1 h 30’) - „Ludziom zagraża wielkie niebezpieczeństwo” - aby ustalić plan działania muszą spotkać się ponownie przedstawiciele trzech dawnych wspaniałych ludów: Narnijczyków, Mnichów i Wojowników Lasu. Ich potomkowie więc ruszają na bardzo wymagającą wyprawę..." Jest to początek opowieści i początek zadania jakie stoi przed uczestnikami gry. Który lud odnajdzie Miejsce Spotkania? Kto będzie przewodniczył w zgromadzeniu? Gdzie przodkowie ukryli miecz sprawiedliwości? Na te i inne pytania muszą znaleźć odpowiedź uczestnicy gry. Kto wygra, kto będzie lepszy? A może bardziej liczy się współpraca, przyjaźń i zaufanie niż rywalizacja? Uczestnicy dzielą się na 3 drużyny. Ich zadaniem jest dotrzeć do oznaczonego celu. Poprawnie wytyczona droga pozwoli im ułożyć hasło, które muszą podać strażnikowi pieczęci. Strażnik zaś powierzy im zaszyfrowaną informację o miejscu ukrycia miecza sprawiedliwości.

„Bańkolandia” - zaproszenie do fantastycznego świata kolorowych i wielkich baniek. Otrzymamy zestaw naczyń i przyrządów do zrobienia różnego rodzaju baniek, które zagwarantują nam niecodzienną zabawę.

18.00 – kolacja
18.45 – wieczorne spacery po okolicy
20.00 – modlitwa na zakończenie dnia, toaleta wieczorna
21.00 – pakowanie, przygotowanie do snu, czytanie bajek na dobranoc

 

V dzień - piątek 10.06 (trasa Koszarawa-Inwałd-Borkowice-Otwock)

6.30 - wstanie, śniadanie, pakowanie, pożegnanie

8.00 - wyjazd z Koszarawy

10.00 - Inwałd – Park Miniatur http://www.parkminiatur.com/ (obiad)

14.00 - wyjazd z Inwałdu

18.00 - kolacja w naszym przedszkolu w Borkowicach (u s. Amabilis)

19.30 - wyjazd do Otwocka

Ok. 21.30 - przyjazd pod przedszkole, odbiór dzieci